nedjelja, 11. studenoga 2018.

Bišćanin Fikret Čaušević tvrdi da je napravio motor koji pokreće jestivo ulje

Brojni entuzijasti i inžinjeri godinama pokušavaju napraviti motor koji će se moći pokretati na obnovljivi izvor pogonskog goriva, a 59-godišnji Fikret Čaušević iz Bihaća, koji se već 30 godina bavi ovom problematikom, kaže da ima rješenje. Na ideju je došao još 1992. godine kada se, u toku ratnih dejstava, u automobile sipalo skoro sve što se imalo pri ruci: kerozin, jestivo ulje, trafo-ulje.  "Međutim, sve je to bilo kratkog daha. Motor bi vrlo brzo, za nekoliko dana ili mjeseci, zaribao", kaže Čaušević na početku razgovora za Klix.ba. Da bi motor mogao raditi za serijsku proizvodnju, kako objašnjava naš sagovornik, potrebno ga je u cjelosti modificirati i dodati mu neke nove stavke. "Neki kažu da motor može ići na jestivo ulje, bez bilo kakvih modifikacija. To nije tačno, jer velika masnoća ulja otežava ubrizgavanje goriva, njegovo raspršivanje u komori, što za posljedicu ima lošije miješanje sa zrakom, nepotpuno sagorijevanje, stvaranje taloga na brizgaljkama, motor kasni u paljenju i puši, a posljedica svega je kvar, ili što mi kažemo zaribavanje motora. Iz tih razloga, mora se napraviti modifikacija motora i ja sam prvi u svijetu uspio riješiti sve te probleme, tako da moj motor radi stoposto ispravno na rafinirano biljno ulje koje je obnovljivi izvor energije", govori. 

Nema komentara:

Objavi komentar