srijeda, 26. lipnja 2019.

Načelnik općine Bužim posjetio Muftiju bihaćkog

„Moja dodatna obaveza kao svršenika medrese i Islamskog pedagoškog fakulteta je da brinem i o vjerskom životu građana općine Bužim i cijelog Muftijstva bihaćkog i da u skladu sa mogućnostima pružim svoju podršku izabranim zvaničnicima Islamske zajednice na čelu sa Muftijom. Ova posjeta je nastupna posjeta novoizabranom muftiji, te sam iskoristio priliku da mu čestitam i da s njim razmijenim nekoliko važnih tema za općinu Bužim i Islamsku zajednicu.“ – istakao je načelnik Nanić.
Razgovarali su i o apliciranju općine Bužim na fondove za vjerske zajednice sa viših nivoa vlasti kako bi se adekvatno odgovorilo svim potrebama koje imaju vjernici u općini Bužim, a što je općina Bužim do sada već uspjela uraditi.
S druge strane Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić zahvalio se načelniku općine Bužim na posjeti, te istakao da je saradnja općine Bužim i Medžlisa IZ Bužim na visokom nivou i da se ona treba stalno unapređivati i njegovati, te se zahvalio načelniku što je na poklon muftiji darovao bajrak Islamske zajednice i zastavu Bošnjačkog naroda (zastavu sa ljiljanima).
„Od posebnog značaja je saradnja lokalnih struktura vlasti i Islamske zajednice s obzirom da je u interesu Islamske zajednice kvalitetniji život našeg čovjeka, a to je primarna zadaća i lokalne vlasti. S druge strane, mnogo je vjerskih sadržaja u općini Bužim tokom obilježavanja važnih datuma iz proteklog odbrambeno-oslobodilačkog rata koje treba unapređivati i kvalitetnim sadržajem obogatiti. Islamska zajednice će zajedno sa općinom Bužim raditi na tome da se već postojeći sadržaji unaprijede.“ – rekao je u izjavi muftija hafiz Mehmed-ef. Kudić.
Sastanku je prisustvovao Mensur-ef. Ćehić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazova Muftijstva bihaćkog i Nazif-ef. Horozović, Koordinator Muftijstva za medije.

Osnovne i srednje škole u USK: Generalni štrajk prosvjetnih radnika od 2. septembra

Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacija Bosne i Hercegovine - Kantonalni odbor USK-a i Sindikat srednjeg i visokog obrazovanja, nauke, kulture i sporta Bosne i Hercegovine - Kantonalni odbor USK, poslali su saopćenje - obavijest na adresu USKinfo.ba.

U saopćenju najavljuju generalni štrajk od 02.09.2019. godine zbog kršenja odredbi Kolektivnog ugovora potpisanog između pomenutih sindikata i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a, 22.12.2017. godine.

Generalni štrajk će biti organizovan u svim osnovnim i srednjim školama u USK-a.


utorak, 25. lipnja 2019.

Roditelji oprez: Djevojčica prekomjernim korištenjem mobitela trajno oštetila vid

Koliko je opasno davati mlađoj djeci mobilne telefone da ih koriste neograničeno najbolje pokazuje primjer iz Kine.
Naime, tamo je jedna djevojčica od svoje prve godine koristila i gledala dječiji program.
Njeni roditelji joj nisu ograničavali vrijeme provedeno uz mobitel jer je to bila jedina stvar koja bi je mogla smiriti.
S navršene dvije godine roditelji su počeli primjećivati da se dijete stalno mršti i žmirka dok gleda svoje omiljene emisije i crtane filmove na zaslonu svoje omiljene naprave, što ih je zabrinulo, pa su je odveli doktoru.
Nažalost, doktor joj je dijagnosticirao miopiju, odnosno kratkovidnost i trajno oštećenje jednog oka, prenosi Kidspot

Francuska, Britanija i Njemačka poslale upozorenje Iranu

Francuska, Velika Britanija i Njemačka poslale su zvanično diplomatsko upozorenje Iranu o ozbiljnim posljedicama s kojima će Teheran biti suočen ako se ne bude ponašao u skladu s nuklearnim sporazumom iz 2015. godine, izjavilo je dvoje neimenovanih diplomata.

Troje diplomata je izjavilo da su evropski potpisnici sporazuma podnijeli diplomatski demarš 22. juna, dok je dvoje navelo da je komunikacija imala za cilj da upozori Iran posebno na to da ne smanji svoje obaveze na osnovu sporazuma, prenio je Reuters.

Teheran je naveo da je spreman ostvariti prijetnju da obogati uranij na viši nivo ukoliko Evropa ne bude mogla zaštititi Teheran od sankcija Sjedinjenih Američkih Država.

petak, 25. siječnja 2019.

SANACIJA I DOGRADNJA IZLETIŠTA SVETINJA ČAVA

Dogradnja novih sadržaja na izletištu Svetinja obuhvata prostor od 4.942 m2. Na ovom obuhvatu zamišljeno je da se nalazi parking prostor za novih 45 mjesta, uključujući mjesta za parkiranje autobusa, parking prostori za motocikle te bicikle.
Također, u ovom projektu zamišljeno je da se prošire prostori pješačkih staza pored rijeke Čava, novi travnjaci, mjesta za rekreaciju te dodatne drvene klupe. Bitno je istaknuti da u ovaj obuhvat ulazi i revitalizacija pećine kao novih sadržaja u izletištu „Svetinja“ Čava.  Kompletan plan izgradnje novih površina je zamišljen da bude završen kroz dvije faze.
Prva faza uključuje obuhvat površine koja se nastavlja na već izgrađeni dio izletišta „Svetinja“ Čava, podno vodopada. U ovoj fazi je predviđena izgradnja 1 mosta te dva prelaza, izgradnja jednog bungalova, postavljanje drvene ograde, pješačka staza, te sadnja pogodnih hortikulturnih vrsta, i to: breza (Betula pendula),  žalosna vrba ( Salix x sepulcralis) te zapadna tuja (Thuja occiendatlis). 
Druga faza obuhvata izgradnju mosta koji vodi prema pećini, izgradnja pješačkih staza, izgradnja stepeništa sa kamenim stopama, postavljanje drvene ograde, postavljanje klupa te sadnja hortikulturnih vrsta drveća, i to: sadnice breze, starosti dvije godine (Betula pendula) te sadnice žalosne vrbe, dvije godine starosti (Salix x sepulcralis) te sadnja bukvinog kultivara Fagus sylvatica „Atropurpurea“.
Da bi se postigao efekat homogenosti područja u ovom elaboratu je predviđen isti dizajn, materijal i dimenzije kao i u projektu iz 2008 godine, kada su u pitanju pješačke staze, klupe, te hortikulturne i ukrasne vrste drveća. Ukupna vrijednost projekta iznosi 165.000.00KM i bit će financiran od strane viših nivoa vlasti te općine Bužim.
“Ovaj obuhvat podrazumijeva i sanaciju postojećih površina i drvenih konstrukcija. Cilj nam je povećati kapacitete te proširiti turističke sadržaje izletišta Svetinja u Čavi kako bi u konačnici došli do principa samoodrživosti kroz povećanje turističkih posjeta“ kazao je vršilac dužnosti Općinskog načelnika Nedžad Kudelić.